Bílkovinné gely s bublinkami získané želírováním pomocí sodných a vápenatých iontů

 
Na rozdíl od polysacharidových napěněných gelů, je v případě bílkovinných gelů obtížnější dosáhnout stability textury. Řešením je želírování s aerací zastudena za přítomnosti iontů.

 

Inovace ve výrobě mlékárenských produktů silně závisí na vývoji nových technologií. Syrovátka, která byla mnoho let obvyklým problémem, je nyní poměrně široce využívána jako cenný zdroj bílkovin s vysokou nutriční hodnotou. Biologická hodnota syrovátkové bílkoviny se uplatňuje i v suplementech. Nové techniky umožnily výrobu syrovátkových produktů druhé generace: izolátů peptidů a bílkovin a frakcionovaných bioaktivních bílkovin pro specifické účely.

V 90. letech se začalo se zapracováváním plynů (aerace) do různých potravin (sýry, dezerty a cukrovinky s bublinkami). Aerační proces umožňuje obměňovat vzhled, barvu, texturu a pocit v ústech a energetickou hodnotu výrobků.

Tradiční aerované gely (cukrovinky) se připravují pomocí polysacharidových hydrokoloidů (gumy, modifikované škroby) aerací během želírování nastávajícího při ochlazování. Příprava gelů s bublinkami z globulárních bílkovinných roztoků je mnohem obtížnější, protože tyto želírují při vyšší teplotě. Vlivem aerace a ochlazování tak během želírování dochází k porušení textury. Proto byly vyvíjeny postupy želírování zastudena.

Disperze izolátu syrovátkových bílkovin (WPI) je nejprve předehřáta na 80 °C (výdrž 30 min) bez přídavku solí. Denaturované syrovátkové bílkoviny polymerizují, vytvářejí částice z dlouhých řetězců, ale nevytvářejí gel.  Roztok je poté ochlazen na pokojovou teplotu a přidá se sůl (chlorid sodný nebo vápenatý).  V důsledku toho bílkovina získá náboj a tendenci k jiným intermolekulárním interakcím, které vedou k vytváření gelu. Přitom se provádí aerace intenzivním mícháním.

Napěněný gel s rovnoměrným rozložením bublinek lze získat z bílkovinného roztoku o koncentraci 7,5 až 8 % přídavkem NaCl. Při nižších koncentracích bílkovin je větší sklon k synerezi a gely jsou slabé a neudrží bublinky. Vliv má i hodnota pH.

Je všeobecně známo, že při vytváření gelů pomocí vápenatých iontů (dvojmocných) vznikají pevnější vazby. Prokázalo se, že při aplikaci CaCl2 je velikost bublinek větší, mají méně pravidelný tvar a jsou rozmístěny méně rovnoměrně. Použije-li se koncentrovanější bílkovinný roztok, jsou gely příliš tuhé a drobivé. Jsou však déle skladovatelné.

Lze připravit gely, které jsou stabilní při skladovací teplotě 7°C. Proces lze využít při přípravě bílkovinných dezertů, např. pro sportovce a osoby se zvýšenou fyzickou aktivitou, příp. ve farmaceutickém průmyslu.

European Dairy Magazine, 2012, č. 6, s. 6-7

 

 

Zdroj: ÚZEI, Agronavigátor.cz

Vydáno: 12.3.2013

Autor: 
Ing. Irena Suková (ÚZEI, Agronavigator.cz)