Chov sumců v Burgenlandu

Ačkoliv jsou rodu „sumečka afrického“, jsou chováni v Burgenlandu. Narodili se na rybí farmě v Siegleβu, vyrostli zde, přišli o život a následně byli zkonzumováni v některé z burgenlandských domácností nebo v penzionu.

V roce 2005 veterinární lékař Gerald Hochwimmer začal s  netypickým chovem ryb. Zabývá se chovem sumců ve velké hale. Nemá tam rybník, ale spoustu bazénů, jeden vedle druhého. „Není to zrovna čistá příroda, ale zase je to dlouhodobě udržitelné“, zdůrazňuje 34letý veterinář. Vzhledem k tomu, že je voda opět recyklována, potřebuje pro svůj chov relativně málo čerstvé vody. Potřebné množství energie pochází z fotovoltaického systému. A navíc - výkaly sumců jdou do čistírny odpadních vod, kdežto v rybníku zůstávají či tečou do potoka.

 

Žádný masový dodavatel
Pro Geralda Hochwimmera je důležité, aby jeho chov zůstal regionální. „Nechci se stát masovým dodavatelem“, říká Hochwimer. Spoléhá na přímý marketing. Na své farmě má obchod, sumce je možné si koupit na trhu v Eisenstadtu, Mattersburgu nebo Kobersdorfu a v obchodech Interspar.

Trvá asi sedm měsíců než se z vajíčka stane sumec, který je dostatečně velký k tomu, aby ho mohl prodat. „Sumec je dobrá ryba, nemá šupiny, žádné kosti a nechutná moc po rybině“, pochvaluje si Gerald Hochwimmer svůj produkt. „Navíc je relativně levný – pouze 16,90 za kilogram“. On sám jí rybí maso čtyřikrát týdně a vyzkoušel ho i syrové, „já sám jsem součástí mé kvality“, říká.

Hochwimmera, který kromě chovu sumců provozuje rybníky se pstruhy, kapry a jinými rybami, těší, že v Burgenlandu se zvýšila konzumace ryb. „Milionářem ale nebudu“, usmívá se. V současnosti zaměstnává dva zaměstnance a jeho produkce je zhruba dvojciferná. 90 % prodaného zboží jsou filety. „Někteří lidé už ani nevědí, jak vypadá celá ryba“, diví se chovatel.

 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO ve Vídni.

 

 

Zdroj: CzechTrade

vydáno: 7.3.2013

Autor: 
CzechTrade