Dovoz polských potravin láme rekordy

V polovině loňského roku vyděsily Poláky statistiky o dovozu potravin do Česka. Kvůli aférám s nekvalitními potravinami se růst importu zastavil a v některých měsících dokonce poklesl. S odstupem několika měsíců se však ukázalo, že polské jídlo má mezi Čechy řadu věrných zákazníků.

Přestože se Česko v objemu polského vývozu propadlo z druhého na třetí místo za Německo a Velkou Británii, dovoz potravin z Polska byl i přes řadu potravinových kauz v minulém roce opět rekordní. Do Česka směřovalo zboží v celkové hodnotě 23,5 miliardy korun. 

Přesto však polští potravináři ze situace na tuzemském trhu příliš nadšení nejsou. "Sídlíme blízko u hranic, a proto se snažíme na český trh proniknout ve větší míře než doposud. Není to však vůbec jednoduché," přiznává Kamila Kozłowska-Kapała, obchodní ředitelka uzenářské firmy Niebieszczańscy ze Zhořelce na polsko-německé hranici.

Společnost už delší dobu dodává zhruba pět až deset procent své produkce do několika prodejen v okolí Liberce. Ačkoliv se jí žádné kauzy netýkaly a ani žádného odběratele neztratila, najít nové odběratele je pro ni kvůli špatné reputaci polských potravin nyní velmi složité. 

"Nedůvěru pociťujeme také," potvrzuje Maciej Karczewski, zástupce výrobce přírodních ovocných šťáv Maciejowy Sad. Jablečné mošty z obce Lutynia nedaleko Vratislavi se v regálech tuzemských obchodů zatím neobjevují, firma však s případnými odběrateli jedná. Podle Karczewského však naráží často právě na nedůvěru ze strany tuzemských odběratelů.

 

Šance by zlepšily řetězce, výrobci je ale odmítají

Neradostnou situaci svých výrobců se snaží zlepšit sama polská vláda, která v Česku loni v létě rozjela velkou reklamní kampaň. 

Ta by měla pokračovat i v následujících letech a podle náměstkyně ministra zemědělství Krystyny Gurbielové přispěla k tomu, že se loni podařilo zvrátit nepříznivý trend z první poloviny roku a dovoz jídla z Polska šel opět nahoru. "Vývoz do Česka loni vzrostl, což považujeme za důkaz toho, že kampaň byla úspěšná," uvedla Gurbielová. 

Oba jmenovaní výrobci však zároveň přiznávají, že jejich šance by se zlepšily, kdyby kývli na podmínky tuzemských řetězců. To podle nich ve velké míře znamená především ochotu dodávat zboží v anonymních obalech pod privátní značkou obchodníků, případně přistoupit na dlouhé splátkové lhůty. Do toho se však ani jedné z firem příliš nechce. 

"Pokud bych vyráběl šťávy pod cizí značkou, tak mi po měsíci mohou říct: 'Děkujeme, to nám stačilo', a najít si nového výrobce. My však investujeme do značky a tohle dělat nechceme," vysvětluje Karczewski, který nejen kvůli privátním značkám, ale i pozdním platbám za zboží veškerou spolupráci s nadnárodními řetězci přímo odmítá. Uzenáři ze Zhořelce se jí sice nebrání, podle Kozłowské-Kapały je však mnohem výhodnější  spolupráce s menšími obchodníky.

 

Babiš proti nám vede válku, stěžují si výrobci

Polské potravináře kromě špatné pověsti znejisťuje na tuzemském trhu i osoba majitele potravinářsko-chemického holdingu Agrofert Andreje Babiše v křesle ministra financí. Bojí se, že by polské výrobce jakožto velké konkurenty své firmy mohl z pozice ministra omezovat.

Kozłowska-Kapała přiznává, že ačkoliv žádné konkrétní dopady zatím nepocítili, velká nervozita mezi výrobci potravin cítit je. "Momentálně nikdo neví, jakou nový ministr financí přinese politiku. Nemusí se nic stát, ale také se něco stát  může," přemítá Kozłowska-Kapała. 

Mnohem ostřeji se nedávno na Babišovu adresu vyjádřil ředitel Polského svazu výrobců potravin Andrzej Gantner. "Ten člověk je schopen všeho. Máme velké obavy, protože tento český podnikatel vede už dva roky bezohlednou válku s polskými potravinami," prohlásil pro týdeník Wprost Gantner.

Podle Gurbielové se však se svými obavami na ministerstvo  zemědělství dosud žádní výrobci neobrátili. Odmítá také, že by polská strana oficiálně vůči Babišovi vystupovala.

 

 

Autor: Svět potravin

Vydáno: 26.3.2014

 

Autor: 
iDNES.cz