Dražší víno není automaticky lepší

Co nejvíce ovlivňuje kvalitu vína v daném roce?

Kvalita vína je ovlivněna především kvalitou a cukernatostí hroznů. Jejich dosažení je proces zdlouhavý a poměrně náročný, ovlivněný řadou faktorů. Velmi důležitým článkem v cestě za vínem je počasí, které určuje, jaký bude ročník. Pro kvalitu vína je důležité také optimální množství hroznů na révě, které musíme někdy regulovat, právě pro zachování kvality celku. A pokud se nám podaří uhlídat i nálety špačků, kteří dokážou během minut zhatit celoroční práci, máme velkou šanci sklidit kvalitní hrozny. Pak už záleží jen na vinaři, jakou odvede práci ve sklepě.

Je nějaký rozdíl mezi vínem tzv. selským a průmyslově vyráběným?

Velké firmy, které víno průmyslově vyrábějí, mají k dispozici moderní vybavení, laboratoře, používají moderní metody. I díky tlaku konkurence a kvalitativní úrovni vína na našem trhu jsou schopni vyrábět mok tak, aby v této konkurenci obstály. Malovinař při výrobě tzv. vína selského tyto možnosti nevyužívá. Víno dělá tradičními způsoby a při jeho degustaci musí spoléhat na vlastní smysly. Vyškolí ho dlouhodobá praxe a stále nové poznatky, protože každá odrůda i ročník jsou v něčem jiné.

 

Co nám říká medaile na láhvi s vínem?

Zlatá, stříbrná či bronzová medaile udělená na výstavě vín je ocenění, které není až tak složité získat, pokud máme dobré víno. Výrobce ví, že výborná vína se prodají i bez tohoto označení, a je si vědom, že samotnou medailí se zvedají náklady na výrobu konkrétního druhu vína – o vlastní náklad na medaili, ruční nalepení apod. Proto často tento náklad investuje spíše do vín průměrných, kterým potřebuje zvýšit prodej a reklamu. Ale ne vždy tomu tak musí být.

Může se spotřebitel orientovat na trhu s vínem podle ceny?

To nelze říci jednoznačně, jsou zde velké individuální rozdíly a nemusí platit, že dražší se automaticky rovná kvalitnější a chutnější. Jde o zákazníka, jeho smysly a chutě. Je třeba si uvědomit, že někdy se neshodnou ani zkušení vinaři při bodování vín a degustaci. Proto je ideální najít si svého vinaře, víno ochutnat, vybrat, zakoupit a doma si víno vychutnat a utvrdit se tak o vhodnosti svého výběru.

Jaký je rozdíl mezi vínem sladkým a suchým?

O sladkosti vína rozhoduje především zbytkový cukr, který ve víně zůstane po celém procesu jeho výroby. Nejméně zbytkového cukru oproti kyselinkám mají vína suchá. Díky tomu u nich více vynikne i jejich charakter, vůně, plnost. V konečné fázi je pak takové víno lahodnější a chutnější. Vyšší obsah cukru u sladkých moků naopak dokáže zastínit celý charakter vína.

 

Co si myslíte o dnes tolik populárním Svatomartinském vínu?

Před pár lety znal pojem Svatomartinské víno jen malý okruh skutečných příznivců vína. Po roce 2000 byl, po vzoru Francie a za účelem vyplnění díry na trhu, tento termín medializován a byly navozeny podmínky pro prodej mladého vína. Dnes se značka Svatomartinské vyrábí z několika odrůd – Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Moravský muškát, Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Nositeli tohoto názvu se však mohou stát pouze ta vína nového ročníku, která prošla kontrolou. Víno je rychlým zpracováním a filtrací upraveno tak aby 11. listopadu stálo na pultech našich obchodů. Zákazníci na tento pojem slyší a vyžadují ho. Já osobně mám názor rozporuplný, rychlost výroby tohoto vína nesvědčí jeho kvalitě. Raději dopřávám zrání ten čas, který si zaslouží a potřebuje. Ale to je jen můj názor.

Které víno je více v kurzu? Červené, nebo bílé?

Momentálně je u nás trend vyšší spotřeby vína bílého. Je to i tím, že naše bílá vína jsou ve světě vysoko ceněná – například král vín Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, nebo novinka  Hibernal, ale samozřejmě i řada dalších. V žádném případě bych ale nezatracoval naše červená vína. V tom, že se nyní konzumuje více bílé víno, vidím jen momentální trend. Mezi nejoblíbenější červené odrůdy patří Portugal modrý, Rulandské modré nebo Donfelder.

 

 

Vydáno: 9.6.2015

Autor: Mgr. Marie Martiňáková

Autor: 
Svět potravin