EFSA reviduje MLR pro šest aktivních látek

Úřad EFSA postupně provádí posuzování maximálních limitů reziduí pesticidů (MLR) a jejich aktivních látek, a to podle stanoveného plánu a aktuálních poznatků.

V r. 2012 se revize týkala herbicidů azimsulfuron,  oxasulfuron a rimsulfuron, fungicidu chlorothalonil, akaricidu etoxazol a insekticidu pimetrozin. Důvodem bylo, že tyto prostředky byly naposledy posuzovány před vydáním nařízení 396/2005/ES o regulaci pesticidů pomocí MLR.

Při hodnocení a stanovení MLR se využívají zprávy o výskytu reziduí v rostlinách, ve zpracovaných komoditách, v dobytku a v potravinách z nich vyrobených. EFSA varuje, že pokud k některému z prostředků nebudou zjištěny potřebné údaje pro revizi MLR, může být podán návrh na zrušení jeho oprávněného používání.

V případě prověřovaných herbicidů byly k dispozici všechny požadované údaje a nebylo zjištěno riziko pro spotřebitele.

V případě látek chlorothalonil,  etoxazol a pimetrozin chybějí údaje.

U fungicidu chlorothalonil, který byl v EU schválen v r. 2006, chybějí údaje o metabolitu SDS-3701 a bylo zjištěno možné akutním riziko pro konzumenty této aktivní látky. Nebylo proto možno jej zařadit do přílohy II nařízení 396/2005/ES.

Etoxazol byl schválen v r. 2005, ale chybějí některé údaje. Nebylo však zjištěno riziko pro spotřebitele, a tak byla látka zařazena do přílohy II s předběžnými hodnotami MLR. Chybějí údaje o jahodách, rajčatech a lilku z jižních oblastí EU.

Pymetrozin byl schválen v r. 2001, chybějí však údaje o možném akutním riziku pro spotřebitele. Jsou zapotřebí další údaje o některých druzích ovoce a zeleniny.

 

Související informace:

Nový výbor EFSA pro koordinaci posuzování rizika pesticidů (2008)

EFSA posuzuje bezpečnost pesticidů (2008)

První zpráva EFSA o reziduích pesticidů v potravinách (2009)

Druhá zpráva EFSA o reziduích pesticidů v potravinách (2010)

Stanovení nových maximálních limitů reziduí pro BAS 650F (2009)

Zpráva o návrhu zaměřeném na kumulativní riziko látek v potravinách (2012)

Aktivní složky v přípravcích na ochranu rostlin

 

Vydáno: 11.2.2013

Autor: 
Ing. Irena Suková (ÚZEI, Agronavigator.cz)