Laktoferrin snižuje růst rakovinných buněk

Švédští výzkumníci prokázali příznivý vliv laktoferrinu4-14 na opravu DNA normálních střevních buněk poškozených při léčbě pomocí UV-záření.

 

Konzumace mléka je dávána do souvislosti se zlepšením zdravotního stavu, se snížením rizika diabetu, metabolického syndromu a rakoviny tlustého střeva. Podle studie provedené ve Švédsku (Institut biologie na univerzitě v Lundu) mléčná bílkovina laktoferrin4-14 (Lfcin4-14) má významný vliv na pomnožování rakovinných buněk v tlustém střevě.

Výzkumníci vycházeli z toho, že vlivem Lfcin4-14 dojde k prodloužení cyklu rakovinných buněk před replikací chromozomů, což poskytne poškozeným buňkám střeva čas navíc pro opravu DNA.  K poškození DNA střevních buněk dochází při léčbě pomocí UV záření, jehož cílem je omezení rakoviny střeva.

Pokusy prokázaly, že snížené poškození DNA střevních buněk po ozáření UV se dosahuje v důsledku úrovně několika bílkovin, které se uplatňují v procesu růstu buňky. Na mechanismus opravy DNA střevních buněk má aplikace Lfcin4-14 vliv v tom, že umožňuje

- zvýšení produkce endonukleázy-1 související se syntézou DNA,
- snížení B-buněčného lymfomu 2, souvisejícího s buněčnou smrtí a
- snížení úrovně genového kódu gamma-H2AX, což zefektivňuje opravy DNA.

Ošetření pomocí Lfcin4-14 má výraznější vliv na normální buňky než na rakovinné, které se obecně hůře opravují.

Výsledky studie byly zveřejněny v J. of Dairy Science.

 

Dairy Ind. Int., 77, 2012, č. 11, s. 6

Science Daily: New Study Sheds Light On Cancer-Protective Properties of Milk

 

 

Zdroj: ÚZEI, Agronavigátor

Vydáno: 21.2.2013

 

Autor: 
Ing. Irena Suková (ÚZEI, Agronavigator.cz)