Letošní úroda vína v Itálii

I přes netradičně horké a suché léto se podle odhadů italským vinařům podaří vyrobit 46,3 hektolitrů vína. To je oproti loňskému roku, kdy italští vinaři vyprodukovali 42 hektolitrů, obrovský úspěch. Mohou za to dobré zásoby vody nahromaděné během zimy a to, že extrémně vysoké teploty prakticky zničily veškeré parazity a nemoci, které vinnou révu napadají. Rozhodujícím okamžikem, na který vinaři čekají je zářijové počasí. Avšak zřídka kdy jsou tak příznivé podmínky pro révu, jako byly letos v srpnu.

Mezi největší producenty vína patří zejména region Veneto, který společně s regiony Emilia Romagna, Puglií a Sicílií vytvoří 28 milionů hektolitrů vína, což je 60 % národní produkce. Regiony jako Campania, Lazio, Umbria, Trentino Alto Adige nebo Piemonte očekávají dvojnásobnou úrodu. Naopak Toskánsko letos počítá s poklesem produkce o 5 %.

Italští vinaři se v poslední době snaží mimo jiné více prorazit na mezinárodní trh. Od roku 2009 zaznamenala průměrná cena vín „Made in Italy“ vzrůst o 42 %. Poté, co se Itálie stala lídrem na trhu v USA, se nyní pokouší zaměřit na Asii, a to zejména na Čínu. Zde Itálie drží pouze 5 % trhu oproti Francii, která již zaujímá celých 50 %.

Zdroj: Il Sole 24 Ore
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Milánu.

 

Vydáno: 2.9.2015

Autor: CzechTrade

Autor: 
CzechTrade