Ministr Toman v Žatci: Chci získat více peněz pro pěstitele chmele

Ministerstvo zemědělství usiluje o navýšení rozpočtu na národní dotační programy na letošní rok. Právě z těchto peněz by pak dostali větší dotace i pěstitelé chmele. „Pokud uspějeme a získáme větší rozpočet na národní dotační programy, učiním maximum proto, abychom mohli pokrýt co největší část z více než 20 milionů korun potřebných pro chmelařský sektor. Chci především zastavit nepříznivý trend ubývání ploch chmelnic,“ řekl ministr Toman.

Celkovou částku určenou letos v rámci národních dotací na podporu pěstitelů chmele není zatím možné s konečnou platností stanovit, protože ještě nebyl ukončen příjem žádostí u všech podprogramů.

V současné době dostávají chmelaři podporu podle článku 68 na zvláštní druhy zemědělské činnosti, které jsou důležité pro ochranu či zlepšení životního prostředí. Cílem opatření je podpořit pěstování aromatické odrůdy chmele, která má menší nároky na agrotechniku a ochranu než ostatní hořké a superhořké odrůdy. V rámci Programu rozvoje venkova mohli pěstitelé získat dotace například na nosné konstrukce chmelnic, výstavbu skladů nebo česací technologie. Od roku 2007 získali žadatelé celkem 130 milionů korun na stovku projektů.

„České chmelařství má dlouholetou tradici a neodmyslitelně patří k českému zemědělství. V zájmu České republiky je i nadále tuto tradici udržet a tento obor rozvíjet,“ řekl ministr zemědělství Toman.

Česká republika patří mezi největší producenty jemného aromatického chmele na světě, v Evropské unii je jeho druhým největším producentem za Německem. „Jedinečná specifika a jakostní znaky řadí český chmel mezi absolutní špičku, o kterou je zájem po celém světě. Kolem 80 procent chmele každoročně vyvážíme do mnoha zemí světa, největšími odběrateli jsou Japonsko a Čína,“ uvedl Toman.

 

 

Vydáno: 6.9.2013

Autor: Ministerstvo zemědělství

Autor: 
Ing. Dana Večeřová, Ministerstvo zemědělství