Ministr zemědělství Marian Jurečka se s vinaři shodl na novele zákona, která ochrání český trh před pančovaným vínem 18.3.2015

Česká a moravská vína se budou v České republice nadále prodávat i ze sudů. Na tom se dohodli ministr zemědělství Marian Jurečka a představitelé vinařů. Prodej ale bude pod větší kontrolou, kterou umožní připravovaná novela zákona o vinohradnictví a vinařství.

„Zahraniční sudová vína nebo vína vyrobená u nás z dovezených hroznů necháme stočit do balení určeného pro konečného spotřebitele, a to v obalu, který se nedá znovu naplnit (bag in box nebo láhev). Zajistíme tak bezpečnost zákazníků, protože získají větší jistotu, že si nekupují pančované a tedy i nebezpečné víno,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. 

Domácí vína vyrobená z hroznů sklizených v České republice bude moci prodávat vinař ve svém vinařství (tzv. „pod víchou“), ve své vinotéce, případně ve vinotéce, se kterou uzavře smluvní vztah.  

„Plánujeme posílit počty inspektorů zemědělské a potravinářské inspekce, kteří se zaměří výhradně na obchod s vínem. Chceme jednat s celní správou, aby také vyčlenila několik svých zaměstnanců pro tuto oblast. Kontroly vína by pak zajišťovali společně,“řekl ministr Jurečka.

Novelu zákona Ministerstvo zemědělství připraví urychleně, aby ji mohlo za několik měsíců předložit ke schválení vládě. Nová pravidla pro obchod s vínem by měla platit od začátku roku 2016.

„Novela pomůže zlepšit postavení poctivých vinařů, protože se kvůli těm, kteří obcházejí zákon, dostávají do nerovného konkurenčního prostředí,“ uvedl Marian Jurečka.

V současnosti inspektoři SZPI při kontrole sudových vín odhalují pančovaná vína, falšování původu vína, prodej neevidovaného vína a prodej vína na černo dovezeného do České republiky. Podle informací Státní zemědělské a potravinářské inspekce je více než 30 % kontrolovaných vín s deklarovaným původem ze zahraničí falšovaných.

Hynek Jordán

ředitel Odboru komunikace MZe

 

Vydáno: 19.3.2015

Autor: Ministerstvo zemědělství ČR

Autor: 
Ministerstvo zemědělství ČR