Ministr zemědělství: Zásobování vodou z přehradních nádrží není ohroženo ani při nepříznivém vývoji počasí

„Průtoky jsou v současnosti na úrovni 40 až 60 procent obvyklého průměru, což zatím ještě neznamená sucho. Přehradní nádrže jsou, až na několik výjimek, dostatečně naplněné a vodárenské zásobování z nich není ohroženo ani při nepříznivém vývoji počasí. Pokud v březnu a dubnu nebude alespoň průměrně pršet, pak pokračující sucho hrozí poklesem hladiny podzemních vod a dalším snížením průtoků ve vodních tocích. To pak ovlivní jakost vody, zemědělství a rekreaci,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ministr zároveň apeluje na zemědělce, aby k veškerým agrotechnickým činnostem přistupovali maximálně citlivě s ohledem na hospodaření s vodou. Tedy, aby při jarních pracích nepřipouštěli zbytečné vysychání půdy.

Hladiny podzemních vod v mělkých vrtech jsou na 50 % vrtů srovnatelné s dlouhodobými měsíčními normály, u zhruba 15 % vrtů jsou hladiny snížené a u 21 % vrtů jsou vyhodnoceny ve srovnání s dlouhodobými hodnotami jako velmi nízké hladiny. V porovnání s loňským únorem vykazuje letos 90 % objektů hladiny nižší, výjimkou jsou střední Čechy a jižní Morava.

V nádržích povodí Vltavy nebyly zaznamenány takové poklesy objemu vody, které by si vynutily omezení provozu vodních děl, respektive omezení povolených odběrů. Na žádném vodním díle v povodí Labe není z hlediska množství vody ohroženo zajišťování odběrů pitné vody. V povodí Ohře se zásobní objemy nádrží sice pohybují pod dlouhodobými průměry, lze však předpokládat, že ani při suchém počasí nebudou ohroženy dodávky vody vodárenských nádrží. Zatím bez problémů plní svoje funkce nádrže v povodí Moravy a Dyje, problémy se zatím neočekávají ani v povodí Odry.

„Pokud jde o zemědělské plodiny, v níže položených oblastech Česka začalo přihnojování ozimů a řepky a setí jarních obilovin a některých druhů zeleniny, připravují se rovněž pozemky pro výsadbu raných brambor. Teplejší zima a nedostatek vláhy se však začal projevovat na písčitých pozemcích a bude záležet na vývoji počasí v dubnu a  květnu, kdy se formují generativní orgány, které jsou rozhodující pro tvorbu výnosu u obilovin, olejnin a dalších plodin.Úrodu nejvíce ovlivňují pozdní jarní mrazy. Bude záležet na jejich intenzitě a počtu dní, což se týká zejména ovoce, ale jarní mrazy mají dopad i na úrodu raných odrůd zeleniny,“ uvedl ministr Jurečka.

 

Vydáno: 6.3.2014

Autor: Ministerstvo zemědělství

Autor: 
Hynek Jordán, ředitel Odboru komunikace MZe