Na jižní Moravě vinaři před sklizní symbolicky zamykají vinice

Slavnost takzvaného zarážení hory je předzvěstí blížící se sklizně, často poutá zájem turistů. Dnešek si pro zarážení hory vybrali třeba ve Strážnici na Hodonínsku nebo Bořeticích, zjistila ČTK od vinařů. Další obce následují začátkem září.
    Podle ředitele Vinařského fondu ČR Jaroslava Machovce obnovování vinařský tradic, mezi které patří i zarážení hory, zažívá v posledních letech renesanci. "Ukazuje se tím, že si začínáme uvědomovat význam a odkaz našich předků," uvedl Machovec. Vinařství se podle něj zejména na Moravě budovalo po staletí a je dnes na vysoké úrovni. "Za každou sklenkou jiskřivého vína jsou hodiny a hodiny práce ve vinohradu a ve sklepích, což se i přes významnou pomoc techniky za ta staletí, kdy se na přelomu srpna a září zaráží hora, téměř nezměnilo," uvedl Machovec.

Tradice zarážení hor má kořeny ve středověku, kdy museli vinaři ochránit zrající hrozny až do vinobraní, a to jak právními prostředky, tak i modlitbou ke svatým patronům. Po obřadu, při němž se "zarážala hora viničná" nesměl do vinohradu nikdo kromě majitele a takzvaných hotařů, kteří hlídali víno před zloději a špačky. Porušení zákazu se přísně trestalo. Hrozen si směli pro osvěžení v horkém dni utrhnout jen nemocní lidé, případně těhotné ženy.
    Dnešní folklorní pojetí většinou zahrnuje vztyčení opentlené májky, dozdobené kyticí květů a révovým věncem. Například v Prušánkách na Hodonínsku se zarážení hory slaví už 200 let. Obec si tento zvyk připomíná první víkend v září vztyčením hory, symbolu, který vypadá podobně jako májka. Na její vrchol místní dávají kytici ze sedmi druhů polního kvítí, modrý a bílý hrozen a po láhvi červeného a bílého vína.
    "Dole u hory zatloukáme 12 kůlů za každý měsíc vinařovy práce. Toho se účastní i návštěvníci, kteří na kolíky symbolicky klepají. Slavnostně předčítáme horenská práva stanovující pravidla pohybu ve vinicích od vyhlášení až do vinobraní. Zavzpomínáme také na zesnulé vinaře, zapálíme se oheň a u cimbálky ochutnáváme do pozdních hodin naše vína," řekl ČTK Jan Ivičič z Prušánek.

 

 

 

Vydáno: 26.8.2013

Autor: Svět potravin

Autor: 
ČTK