Novinka: Stručný přehled ukrajinského vodního hospodářství

  • Datum: 05.12.2012
  • Průmyslový obor:
    Stavebnictví a stavební materiály
    Voda, odpady a životní prostředí
    Investiční celky
  • Zahraniční kancelář CzechTrade: CzechTrade Kiev
  • Teritoriální zaměření:
     Ukrajina

ilustrační obrázekPodle odhadů ukrajinských expertů, průměrná cena čističky o kapacitě 200 tun vody/den činí cca 500 tis. EUR, což může vypovídat o současném potenciálu tohoto segmentu trhu na 1,6 mld. EUR.

Odborníci předpokládají, že v r. 2012 hodnota zařízení a činidel, rovněž projektových, montážních a provozních prací na zřízení objektů na čištění vody, dosáhne 200 až 300 mil. EUR.  Na ukrajinském trhu čističek odpadních vod působí v současné době cca 200 firem a jejich počet stále roste. Nejvýznamnější jsou Ukrajinská technologická společnost, p.a.s., Ekochim-inženýring, s.r.o. http://ecochem.com.ua/, vědecko-výzkumný podnik Alfa-Stevia Ltd., Potenciál-4, s. r.o. http://potential4.com.ua/, Promtechvod, s.r.o. http://promtehvod.com.ua/, Ecoton, a.s. http://www.ekoton.com/ a Polystok, s.r.o. http://www.polistok.com/, S-KOM, s.r.o. http://vodopodgotovka.com.ua/, korporace Energoresurs-invest http://energoresurs.com/.

Téměř všechny velké podniky jsou výrobci určitých druhů zařízení na čištění průmyslových odpadních vod. Ukrajinští výrobci zatím však nedokážou konkurovat s cizími dodavateli, jelikož většina z nich nabízí zastaralé technologie nezabezpečující požadovanou úroveň očištění. Proto téměř všechny místní firmy spolupracují s cizími výrobci, případně jsou jejich zástupci nebo distributory na ukrajinském trhu. Každým rokem se zde objevuje více zahraničních výrobců čisticího zařízení, jež mají zájem o vstup na ukrajinský trh. V současnosti se více než polovina instalovaného zařízení na čištění vody v zemi dováží (hlavně ze zemí Východní Evropy a Ruska). Tato skutečnost odráží trend, kdy pozvolna začíná růst poptávka po moderním vysoce technologickém a současně drahém zařízení.

Během posledních 3 až 4 let ukrajinská vláda ustavičně zpřísňuje jak legislativu upravující problematiku ekologické bezpečnosti vodních zdrojů, tak i kontrolu jejího dodržování. Výsledně každý rok se zvyšují pokuty za vypouštění nedočištěných odpadních vod. Experti poznamenávají, že při současné výši pokut za vypouštění znečištěných odpadních vod je pro mnohé podniky výhodnější zahájit výstavbu nových nebo modernizaci stávajících čisticích zařízení, nežli hradit ekologické faktury. Je pravda, že se kromě pokut stává čím dál aktuálnější další stimul – rostoucí nezbytnost šetřit zdroje.

Nejperspektivnějšími zákazníky zařízení na čištění odpadních vod se jeví v současnosti podniky potravinářského a chemického průmyslu, hutnické závody, úpravny a podniky spravující vodovody a kanalizace.

Zdroj: www.business.ua 

Zpracoval kolektiv pracovníků obchodní mise MPO v Kyjevě.