Obchodníci a restauratéři stále doplácí na prohibici

ikona článkuObchodníci a restauratéři stále doplácí na zářijovou prohibici. Dlouhodobý pokles prodeje lihovin, který podle průzkumu Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) činil v letošním prvním pololetí sedm procent, se kvůli prohibici skokově prohloubil a nákupy klesly v průměru o 18 až 20 procent. ČTK o tom dnes informoval Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR).

Ve srovnání s loňským rokem byl nižší prodej tuzemských vodek a rumu. Více vyhledávaný je zahraniční alkohol, především brandy, a mírně narostl i prodej vína. Prodej piva zůstal na stejné úrovni jako před prohibicí. Finanční ztráty obchodníků se pohybují okolo 2,5 procenta z jejich veškerých tržeb za každý den trvání zákazu prodeje. V souvislosti s vyhlášením prohibice muselo být staženo několik milionů láhví, z celkového prodeje lihovin šlo o ztrátu 95 procent každý den. Za běžný měsíc se přitom v obchodech prodá řádově 4,5 milionu litrů lihovin.

Prezident SOCR ČR Zdeněk Juračka uvedl, že díky rychlému zvládnutí agendy spojené s vydáváním certifikátů lihovin se situace pomalu uklidňuje. "Na zvýšení prodeje lihovin se v současné době podílí nejen výrazná marketingová podpora, ale také blížící se vánoční svátky. Dá se tedy předpokládat, že objem prodaného alkoholu bude letos v prosinci stejný," míní Juračka. Zákaz prodeje, nabízení a distribuce nápojů s více než 20 procenty alkoholu vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví 14. září kvůli serii úmrtí po požití metylalkoholu. Omezení trvalo téměř dva týdny. Otrávený alkohol způsobil v Česku smrt 31 lidí, 19 z nich zemřelo v Moravskoslezském kraji.