Sdílení poznatků ke zdokonalení péče o pacienty v Evropě

Dr. Armelle Leperre-Desplanques, vedoucí projektu ALCOVE – „ALzheimer COperative Valuation In Europe“

 

Alzheimerova choroba a jiné formy demence přímo postihují okolo 7 milionů Evropanů a nepřímo se dotýkají dalších 20 milionů osob z jejich rodinného kruhu, kteří o ně pečují. Tato čísla se do mají roku 2040 zdvojnásobit. Letos v září poprvé proběhne celosvětová kampaň, která se bude Alzheimerovou chorobou zabývat. Kampaň má zvýšit povědomí veřejnosti o problému a pomoci sejmout z pacientů trpících demenci související stigma. Letošním tématem je „Demence a společné soužití“.

 

Vzhledem k vysoké prevalenci onemocnění, značným nákladům a dopadu na společnost, je demence jednou z priorit EU v oblasti veřejného zdraví. Zúčastněné strany naléhavě řeší otázku, jak zlepšit péči o pacienty a kvalitu jejich života i životů těch, kteří o ně pečují. Zároveň je třeba zmírnit zátěž, již nemocným způsobuje ztráta samostatnosti a posílit ve společnosti občanskou a mezigenerační solidaritu.

 

Cílem společné akce ALCOVE je sdílet poznatky související s demencí využitelné v oblasti veřejného zdraví, při zajišťování péče o pacienty, klinické péče a v oblasti etiky. Tato společná akce je podporované členskými státy, pracovníky ve zdravotnictví a sdruženími pacientů a doplňuje další iniciativy EU zaměřené na demenci a problematiku zdravého stárnutí.

 

V březnu roku 2013 představí 19 evropských zemí účastnících se ALCOVE své závěry a podělí se o ně se všemi členskými státy. Soubor poznatků získaných v rámci iniciativy ALCOVE a související ukazatele usnadní provádění následných opatření v oblasti veřejného zdraví, včetně prevence rizik spojených s antipsychotiky.

 

Výměna poznatků a zkušeností se pro naší společnost a její systémy solidarity jeví v kontextu narůstajícího problému, jež demence představuje, jako nesmírně důležitá. Evropská mobilizace úsilí zaměřeného na demenci tuto nutnost zdůrazňuje a připomíná, že jde o náš společný zájem.