Za potraviny utrácíme víc než loni

     Podle ceny nakupuje potraviny 82 procent lidí, polovina obyvatel proto sleduje pravidelně slevové letáky prodejců. Ukázal to průzkum Stem/Mark pro společnost Cetelem.
    Zdražování potravin vnímá 97 procent obyvatel, 87 procentům přitom zdražování vysloveně vadí. Dvě třetiny lidí utratí v současné době za potraviny v obchodech více než před rokem, nejčastěji měsíčně o 200 až 500 korun na osobu, 30 procent lidí své výdaje na potraviny ani přes rostoucí ceny nezvyšuje.
    Dvě pětiny respondentů utratí měsíčně za potraviny 1500 až 2500 korun, téměř čtvrtina pak dá od 2500 do 3500 korun. Vyšší výdaje, tedy nad 3500 korun, uvedlo 12 procent dotázaných. Naopak do 1500 korun se vejde 27 procent lidí. Tyto útraty však nezahrnují jídlo v restauraci, obědy v restauraci v pracovní dny a podobně.
    "Zvyšující se výdaje za potraviny nemusí poukazovat jen na samotné zdražování, ale rovněž na to, že někteří lidé místo stravování se v restauracích či fastfoodech kupují potraviny v obchodech a dělají si častěji svačiny do práce nebo si častěji vaří," uvedl ředitel marketingu Cetelem Tomáš Siegler.
    Dvě třetiny lidí podle průzkumu považují své výdaje za potraviny za přiměřené (64 procent), zhruba každý čtvrtý až pátý (22 procent) si myslí, že jeho výdaje jsou vysoké, 11 procent obyvatel nakupuje potraviny výhradně podle ceny.

    Pro devět lidí z deseti je přitom důležité, zda kupují kvalitní potraviny, přesto jenom každý pátý čte informace o jejich složení. Daleko víc Čechy zajímají data spotřeby a údaje o minimální trvanlivosti, těm věnuje malou pozornost jen osm procent lidí.
    Z průzkumu také vyplynulo, že zhruba polovina lidí pravidelně sleduje slevové letáky prodejců. S kvalitou svého stravování je spokojeno 13 procent Čechů, 59 procent je spíše spokojeno, 26 procent spíše nespokojeno a dvě procenta jsou zcela nespokojena.

 

Vydáno: 1.10.2013

Autor: Svět potravin

Autor: 
ČTK