Jaké GM potraviny se mohou vyskytnout na českém trhu?

Jde konkrétně o 27 typů GM kukuřice, 8 typů GM bavlníku, 7 typů GM sóji, 3 typy GM řepky a po jednom typu GM cukrovky a GM brambor. Seznam všech GMO povolených jako potravina v EU je uveden ve veřejně dostupném registru Evropské komise na adrese http://ec.europa.eu/food. V tomto seznamu figurují pouze GMO, které prošly náročným schvalovacím procesem, včetně podrobného hodnocení rizik, kde se mj. posuzovala i jejich toxicita nebo alergenicita.

Potraviny obsahující, sestávající nebo vyrobené z GMO musí být na českém trhu značeny, a tak lze vysledovat, jaké je u nás zastoupení takových produktů. Ačkoliv se jedná o poměrně širokou paletu potravinářských produktů, v kterých by uvedené GM plodiny mohly být uplatněny, praxe je zcela odlišná.

Biotrin se touto otázkou např. zabýval v rámci evropské studie Consumerchoice. Na českém trhu nalezl především rostlinné oleje obsahující GM sóju, v menší míře pak popcorn, crackery, smažené brambůrky, majonézu či čokoládu. To bylo v roce 2006. S ohledem na přetrvávající skepticismus u GMO v EU se dá předpokládat, že opakovaný výzkum by nebyl početně úspěšnější, spíše naopak.

Budeme rádi, pokud nám dáte vědět, že jste se v obchodě setkali s potravinou vyrobenou z GMO a jaká to byla. Kromě rostlinných olejů s GM sójou je totiž velice těžké takovou potravinu na českém trhu objevit.

Zdroje: http://ec.europa.eu/food/dyna/gm_register/index_en.cfm
http://www.biotrin.cz/czpages/bulletin/Internet_bulletin_XXVIII_2008.pdf

 

Vydáno: 30.9.2013

Autor: Biotrin

Autor: 
Biotrin
Kategorie: