Představujeme držitele značky "Český výrobek - garantováno Potravinářskou komorou ČR"

 

Představujeme společnost Moravia Lacto a.s., která je držitelem značky Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR pro 9 výrobků. Na naše otázky odpovídal ing. Zdeněk Košek, ředitel společnosti Moravia Lacto a.s.

 

 

 

Můžete představit Vaši společnost?

Společnost Moravia Lacto a.s. se na domácím trhu profiluje jako dodavatel základních čerstvých mléčných výrobků, polotvrdých a tvrdých sýrů. V oblasti zahraničního obchodu se jedná zejména o export sušeného mléka, sušené syrovátky, polotvrdých a tvrdých sýrů.

Roční objem 100 mil. litrů vykoupeného kravského syrového mléka řadí mlékárnu mezi šest největších zpracovatelů v České republice. Roční obrat společnosti je 1,1 mld. Kč, z toho podíl zahraničního obchodu je na úrovni 57%. Společnost zaměstnává 220 zaměstnanců.

Historie mlékárny se datuje rokem 1928, kdy zahájila provoz německá mlékárna pod názvem „Zentralmolkerei für Iglau und Umgebung, G.M.B.H.“, kde členy družstva byli pouze zemědělci německé národnosti. V roce 1932, po přistoupení českých zemědělců do družstva, byl připojen český název „Ústřední mlékárny pro Jihlavu a okolí, z.s. s r.o.“.

Představenstvo Rolnicko mlékařského a drůbežnického družstva z.s. s.r.o. dne 26.10.1946 rozhodlo o stavbě nové mlékárny, která začala v říjnu 1947. K 1.1.1951 bylo družstvo znárodněno pod názvem „Horácké mlékárny n.p. Jihlava“. V prosinci 1951 byl v mlékárně zahájen pravidelný provoz, kapacita zpracovaného mléka byla 30.000 litrů denně. K 1.8.1960 byly Jihlavské mlékárny, n.p. začleněny do organizační a výrobní struktury Lacrumu, n.p.,Brno.

Na začátku devadesátých let byl majetek mlékárny privatizován a k 1.1.1994 byla založena společnost JIMA Jihlavské mlékárny,a.s.,která sdružovala mlékárnu v Jihlavě a v Telči. Majoritním vlastníkem se stala česká společnost Interlacto, která je exportérem mlékárenských výrobků. V té době byla zcela zrekonstruována mrazírna, postaven nový objekt pro příjem mléka, jeho základní ošetření a pasterizaci, do provozu byla uvedena nová sýrárna s roční výrobní kapacitou 10 000 tun tvrdých a polotvrdých sýrů.

V posledních letech firma prošla úspěšným vývojem. Zvýšila objem nakupované mléčné suroviny, rozšířila region distribuce vlastních i přikoupených výrobků a prosadila se na zahraničních trzích.

V rámci nové marketingové strategie od 1.1.2004 nahradil název Jihlavské mlékárny,a.s. nový název Moravia Lacto a.s. a společnost od března 2004 dodává své výrobky na trh pod značkou Moravia.

 

 

Proč jste se rozhodli právě pro značku Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR?

Pro žádost o značku Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR nás vedla řada důvodů. Jedním z nich je lepší orientace v původu výrobků. Zákazník tak má lepší možnosti při výběru ryze českých potravin, což je velmi důležité v dnešní době, kdy je řada výrobků zahraničního původu. Přísné požadavky pro udělení značky také potvrzují kvalitu našeho produktu.

 

 

Co od značky Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR očekáváte?

Udělení značky pomůže našim zákazníkům lépe se orientovat v nákupu českých potravin, což umožňuje lepší propagaci našich výrobků.

 

 

Kolik a jaké Vaše výrobky značku Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR získaly?

Značku Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR mají výrobky, které jsou našimi zákazníky velmi oblíbené. Jedná se o devět produktů, mezi které patří tekuté mléčné výrobky, přírodní a tavené sýry.

 

Čerstvé mléko polotučné je vyráběno z kvalitního mléka z Vysočiny. Mléko má lahodnou chuť, kterou si zachová díky šetrnému ošetření. Mléko je baleno do praktického kartonového obalu se šroubovacím uzávěrem. Kartonový obal je vyráběný z neběleného papíru, šetrného k životnímu prostředí.

 

Farmářské mléko je vyráběno z mléka pocházející od farmářů z Vysočiny. Svoji lahodnou chuť si mléko zachovává díky šetrnému zpracování a obsahu tuku 3,6%. Mléko je u našich zákazníků velmi oblíbené také díky praktickému obalu Purepak s uzávěrem.

 

Smetana ke šlehání 33% je vyráběna z čerstvé suroviny. Smetana neobsahuje žádné aditivní látky, které by zlepšovali šlehatelnost. Své vlastnosti si udržuje díky svému původu a technologii zpracování. Smetana je vhodná nejen ke šlehání, ale také do kávy nebo na vaření.

 

 

Kysané podmáslí má na českém trhu dlouholetou tradici a naši zákazníci si jej vždy najdou. Svojí jemnou chutí a konzistencí je vhodný pro všechny milovníky kysaných mléčných výrobků.

 

Jogurt finského typu představuje výrobek se sníženým obsahem laktózy, který doplňuje sortiment na trhu i pro osoby s laktózovou intolerancí. Je však vhodný pro všechny zákazníky. Vyniká zejména vyváženou sladkou a kyselou chutí. Rozložením laktózy na glukózu a galaktózu neztrácí jogurt nic ze svých nutričních hodnot. Jogurt finského typu se balí do praktických kartonových obalů Purepak.

 

Ayran - Osvěžující mléčný nápoj tureckého typu, který je ojedinělý na českém trhu. Svojí věrnou chutí poskytuje zákazníkům dobré osvěžení v letních horkých dnech. Přiměřeně řídká konzistence a slaná chuť jsou základem úspěchu tohoto produktu.

 

Horácký sýr je vyráběn z mléka z Vysočiny. Svou jemnou nasládlou chutí je lákadlem pro český jazýček, který preferuje sýry eidamského typu.

 

 

Farmářský sýr, vyráběný z mléka z Vysočiny, je ojedinělá specialita na českém trhu. Kombinací propionového zrání (typické pro sýry ementálského typu) a uzení získá farmářský sýr jedinečné chuťové vlastnosti, které ocení každý milovník sýrů. Při konzumaci vynikne nejprve výrazná chuť uzeného sýra, následně se přidává jemná mandlová příchuť. Na řezu je sýr smetanově žlutý s výrazně zbarveným okrajem po uzení.

 

Máslový sýr je tavený sýr, který je vhodný k namazání. Vysoká kvalita použitých surovin se odráží v lahodné a vyvážené chuti výrobku.

 

 

 

Kde může zákazník tyto výrobky koupit?

Všechny naše výrobky dodáváme do obchodních řetězců, a tak je lze zakoupit kdekoli v České republice. Specializujeme se také na regionální prodej, výrobky jsou i v malých prodejnách na Vysočině.

 

 

Seznam výrobků se značkou Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR

Čerstvé mléko polotučné

Farmářské mléko

Smetana ke šlehání 33%

Kysané podmáslí

Jogurt finského typu

Ayran

Horácký sýr

Farmářský sýr

Máslový sýr

 

 

Vizitka společnosti - kontakt

Moravia Lacto a.s.

Jiráskova 94, Jihlava 586 51

tel.: 567 584 200

fax: 567 584 277

e-mail: moravia@moravialacto.cz

web: www.moravialacto.cz

 

 

Více informací o společnosti Moravia Lacto a.s. naleznete na www.moravialacto.cz

 

 

Příští týden představíme další společnost, která je držitelem značky "Český výrobek - garantováno Potravinářskou komorou ČR".

 

 

 

 

Autor: Iva Caklová, Potravinářská komora České republiky

Vydáno: 4.9.2013

 

Galerie: 
Autor: 
Iva Caklová, Potravinářská komora České republiky