Stav některých restaurací je šokující

Hlavní roli při kontrolách sehrává Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Do konce loňského roku spadalo do její kompetence přibližně 45 000 míst. Od 1. ledna 2015 začali její inspektoři kontrolovat dalších 70 000 podniků, konkrétně provozovny společného stravování jako restaurace, bary, vinotéky, jídelny, rychlé občerstvení či stravovací služby na čerpacích stanicích. Za první tři měsíce letošního roku provedli inspektoři 3170 kontrol provozoven a nedostatky byly zjištěny v celé třetině případů.

 Zavírání podniků

V případě zvláště hrubých porušení hygienických či potravinových předpisů byly kontroloři nuceni přistoupit k nejtvrdší formě opatření a zakázat užívání prostor. Takovýto osud potkal 68 provozoven, včetně výroben a obchodů. „Někdy se nestačíme divit, v jakých podmínkách jsou uchovávány nebo zpracovávány potraviny,“ řekl ústřední ředitel SZPI Martin Klanica. Výrazně hůře si v tomto ohledu vedli provozovatelé veřejného stravování, tedy restaurace, jídelny či bary, neboť tvořily 80 % ze všech zavřených podniků. „Povědomí o hygienických požadavcích a požadavcích potravinového práva u výrobců a do jisté míry u klasických prodejců potravin je na výrazně vyšší úrovni než u subjektů, které provozují veřejné stravování,“ uvedl Klanica. A nešlo jen o pochybná asijská bistra, velkou pozornost si vysloužilo například zavření proslulého pražského lahůdkářství Jan Paukert.

 

Když jde o zdraví

Kontrolované provozy jsou vytipovány podle stejného principu jako jiné potravinářské podniky, tedy podle analýzy rizika, velikosti či důležitosti podniku. Kontrolním úřadům také přicházejí podněty od samotných nespokojených zákazníků, které se v mnoha případech ukáží jako oprávněné.
Inspektoři při svých kontrolách narazili na zanedbaný úklid v kuchyních a skladech potravin s nánosy mastnoty, špíny, na zbytky potravin, plíseň, brouky, hlodavce či jejich trus. Častým nedostatkem bylo také nevhodné skladování potravin, nakládání s odpady, nefungující chladicí zařízení či chybějící přívod teplé vody. V jednom případě inspektoři dokonce objevili sklad potravin na záchodě. Mnohdy se tedy jednalo o prohřešky, které mohly přímo ohrožovat zdraví spotřebitelů.

Po uzavření podniku musejí být všechny nedostatky odstraněny. Stav provozovny je poté znovu kontrolován dozorovým orgánem a teprve po schválení může být podnik znovu otevřen. Od začátku dubna SZPI zpřístupnila přehled provozoven, které byly uzavřeny, také na portále Potraviny na pranýři. Nenajdete zde jen o restaurace, ale i o prodejny potravin a výrobní provozy. Dozvíte se údaje o uzavřeném podniku, důvod uzavření i informaci, zda již byly zjištěné nedostatky odstraněny a podnik mohl být opět otevřen.

Co se dělo dřív?

Do konce roku 2014 mělo kontroly stravovacích zařízení na starosti ministerstvo zdravotnictví, konkrétně hygienické stanice. A právě ty v současné době procházejí z mnoha stran kritikou. „My se setkáváme s tím, že provozovny, pokud nebyly přihlášeny a evidovány, nebyly kontrolovány vůbec, nebo tam několik měsíců a v řadě případů i let nikdo nebyl,“ komentoval Martin Klanica. „Kladu si otázku, co se dělo do 31.12. loňského roku. Jakým způsobem postupovala hygienická služba a proč některé provozovny nebyly kontrolovány třeba i několik let,“ vyjádřil se ministr zemědělství Marian Jurečka. 

Hygienici budou nadále kontrolovat provozovny pouze uzavřeného typu, jako jsou školy či nemocnice. Státní veterinární správa nově získává kompetenci ke kontrole zvěřiny, mléka, mleziva nebo včelích produktů. A také z jejích kontrol vychází jasný závěr: ve stravovacích zařízeních byl při kontrolách odhalen více než třikrát vyšší podíl nedostatků proti kontrolám u výrobců, chovatelů či prodejců. Za první tři měsíce roku 2015 objevili kontroloři SVS 277 případů porušení přepisů.

 

 

Vydáno: 22.5.2015

Autor: Svět potravin

Autor: 
Svět potravin
Kategorie: